آتلیه معماری زیبا سازه
از طراحی تا تحویل ساختمان در کنار شما هستیم

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
* کیف پول آلوما والت اصل * مجموعه عظیم آیفون * اسپری پنچرگیری لاستیک *

نادر اردلاننادر اردلان  معماری پركار محقق و معلمی تواناست. او در سال 1318 (1939.م) در ایران متولد شد و در سن هفت سالگی همراه خانواده اش به ایالات متحده امریكا سفر كرد او 18 سال از زندگی اش را به تحصیل در امریكا گذرانده و كارش را با اسكیدمور اونیگز مریل در سانفرانسیكو آغاز كرد و در سال  1343 (1964.م) به ایران بازگشت و به دنبال آن موقعیتی را به عنوان ریاست بخش معماری شركت نفت در میادین نفتی ایران پذیرفت او به همراه خانواده اش به مسجد سلیمان رفت جایی كه اولین چاههای نفت در خرابه های معابد زرتشتیان كشف شده بوند او در آنجا مدت 2 سال ساختمانهای زیادی را طراحی كرد .


منبع:
http://1mozhdeh.ir

نادر اردلان
نادر اردلان  معماری پركار محقق و معلمی تواناست. او در سال 1318 (1939.م) در ایران متولد شد و در سن هفت سالگی همراه خانواده اش به ایالات متحده امریكا سفر كرد او 18 سال از زندگی اش را به تحصیل در امریكا گذرانده و كارش را با اسكیدمور اونیگز مریل در سانفرانسیكو آغاز كر و در سال  1343 (1964.م) به ایران بازگشت و به دنبال آن موقعیتی را به عنوان ریاست بخش معماری شركت نفت در میادین نفتی ایران پذیرفت او به همراه خانواده اش به مسجد سلیمان رفت جایی كه اولین چاههای نفت در خرابه های معابد زرتشتیان كشف شده بوند او در آنجا مدت 2 سال ساختمانهای زیادی را طراحی كرد .

نادر اردلان مقدار زیادی از آگاهی اكولوژیكی خود را در طی همكاری نزدیك با یان مك هارگ كه كتاب طراحی با طبیعت را به رشته تحرر در آورده پرورش داده تجربه او با اكولوژی به مدت چهار سال الی پنج سال تجربه هیجان آوری بود كه اداره محیط زیست به او و یان مك هارگ ماموریتی برای طراحی پارك محیط زیستی در تهران ماموریت داد از جمله تاثیر گذار ترین معلمان او می توان به  لویی كان(Louis Kahn) اشاره كرد كه در سالهای تحصیل او كان برخی از مهمترین كارهایش را می ساخت  نادر اردلان بعد از مدتی با لویی كان كارش را شروع كرد این كان بود كه توصیه نامه هایی را با انتشارات دانشگاه شیكا گو نوشت كه حس وحدانیت می باید چاپ شود . تفكرات كان د رابره اعتدال و غیر اعتدال خصوصا تا زمانی كه به كارش در ایالات متحده و هند و بنگلادش مربوط بود اثر شدید و مهمی در تفكر طراحی نادر اردلان داشت و تاثیر غیر اعتدال بود كه او آن را در فرهنگ ایرانی و طی مطالعه اجمالی موسیقی – صنایع -ادبیات – شعر – طراحی باغ- و در نهایت معماری گذشته ایران كشف كرد. محیطهای بسیار گرم و خشك و نیمه مرطوب بود كه سر آغاز  اندیشیدن اردلان درباره معماری سازگار با محیط شد .

در آن زمان رومن گیرشمن –باستان شناس بزرگ فرانسوی در خرابه های معابد آتش زرتشتیان مشغول حفاری بود و اساسا روی ساختمانها وسایتهای هخامنشیان و ساسانیان كار می كرد نادر اردلان در انتها و در ترسیم پلانهای بعضی از یافتها به گیرشمن كمك كرد . البته بعد ها كمك های شایان نادر اردلان در طراحی موزه هنرهای معاصر تهران به كامران دیبا را نمی توان از خاطر برد .

او هر گز به مطالعه معماری ایران در یك دوره تاریخی مبادرت نكرد او به سرتاسر این چشم انداز علاقهمند بود او از غارهای خطی شمال ایران تا مارلیك (قرن نهم تا هفتم قبل از میلاد )شروع كرد و بقایای خارق العاده ای در اصفهان و كاشان دوره اسلامی رسید و بعد از آن دوره قاجار و به ویژه ساختمانهایی كه مادر بزرگ او در آنها زندگی میكرد و آنجا بزرگ شده بود .

در سالهای1350 (1970) بود كه او در دانشگاه تهران تدریس میكرد و در آن سال بود كه به فكر راه انداختن چند كنفرانس بین المللی افتاد  او در سال 1970 اولین كنگره بین المللی معماران در ایران و در اصفهان با كمك چند نفر از دوستانش در حرفه معماری و همكاری وزارت مسكن و شهرسازی ایران شكل گرفت مهمانان این كنفرانس : لویی كان – پال رودولف- باك مینستر فولر – و جمعی از مغزهای عالی  را به مشاركت دعوت كرد موضوع كنفرانس نمایش امكان بالقوه تقابل خلاق بین سنت و تكنولوژی بود اما تلاشهای بی پایان نادر اردلان چهار سال بعد در پرسپولیس هم ادامه داشت و او چنین گردهمایی را در شهر پارسه برپا كرد .

ماندالا در سال 1972 برای انجام سبك معماری بر اساس موضوعات و تحقیقاتی كه او با آن مرتبط بود شكل گرفت . ماندالا از این رو انتخاب شد كه ایده كلمه یكپارچه كردن دوباره اجزا با كل بود اردلان در این رابطه چنین می گوید : جامعه ای را تصور میكردیم كه تاریخ افكار و معماری  آن گسسته شده بود و باید دوباره در یك سنتز جدید گذاشته می شد در گسترش این ایده سنتز های هماهنگ سنت و تكنو لوژی هم از طریق انتشارات و هم كار ساختمانی  در حال ایجاد یك همكاری خاص برای آن زمان بودیم .

در پایان به تلاشهای بی پایان نادر اردلان برای معرفی معماری ایران دست مریزاد می گوییم . آقای اردلان معمار و محقق خستگی ناپذیر مچكریم . معماری ایران امثال نادر اردلان را كم داشته  مهره هایی كه  می باید به جستجوی تاریخ ایران و تاریخ معماری ایران می پرداختند  و این گوهر بی مانند را به نسل های بعدی میدادند كم كاری كردند  نسل امروز كه نگارنده خود جز این نسل است با معماری پر از چالشی به نام معماری ایران رو به روست . براستی چرا اینگونه ایم؟ مدتهاست كه دلخوشی مان چند بنا از  اجدادمان شده . نه معماری امروز آن قوام دیروز را  دارد نه شكوه آن را . ای كاش مهرهایی چون نادر اردلان  پیشتر ها در آسمان معماری ما ظهور پیدا میكردند  و می درخشیدند و درخشیدنشان همچنان ادامه دار بود بعد از نادر اردلان و عبدالحمید اشراق همچنان ستاره ها پر فروغ تر از دیروز سر بر می آوردند .

پروژه ها

مرکز مطالعات مدیریت ایران:

پلان وتشکیلات این ساختمان شبیه مدارس و یا اکادمیهای سنتی ایران است ، کتابخانه درست در مرکز باغ واقع شده  است و سایر قسمتها یعنی مراکز اداری سرویس و قسمتهای مسکونی در اطراف این باغ قرار گرفته ،

واحدهای مسکونی هریک شامل 4 اتاق و یک سالن میباشد که مورد استفاده هشت دانشجو خواهد بود .

این مرکز در سه مرحله به مورد اجرا درآمده است ، این مجموعه از آجر و بتون ساخته شده که یک مجموعه هماهنگ از تکنیک سنتی مدرن میباشد .

 

دانشگاه بوعلی سینا  همدان

این دانشگاه در عباس آباد یکی از نواحی شهر تاریخی همدان قرار گرفته که دارای آب و هوای سخت و سردی است و پروژه آن بر مبنای ذوق و سلیقه معماری ایرانی است .

این دانشگاه دارای تجهیزات مختلفی برای 6000 دانشجو میباشد . قسمت اول این طرح به مورد اجرا گذاشته شده که 30000 متر مربع از زمین آن را در بردارد . هر واحد شامل تشکیلاتی است از بتون ارمه و آجر که یک مجموعه چهارگوش را تشکیل میدهند و هر مجموعه نیز خود به وسیله چند (  خیابان درختکاری شده ) به چهار مربع تقسیم شده است .

در مرکز هر واحد گنبدی فولادی است که روشنایی این منطقه را تامین میکند .

 

طرح شهر نوران-اصفهان - ایران 

 

مرکز بزرگداشت موسیقی تهران 


 

 

The Intelligent Tower, Doha, Qatar

اسکله الشرق کویت دانشگاه امام صادق

برج های سامان

مشارکت در پروژه ورزشگاه آزادی

و...

 

 

تالیفات :

حس وحدت ( The Sense of Unity    ) دانشگاه شیکاگو

The Indigenous Architecture of Iran  دانشگاه تهران

Concepts of the traditional Iranian city


ما را در ‪Google+‬‏ بیابید

درباره وبلاگ

آتلیه معماری زیبا سازه را بخاطر بسپارید.

مازندران - سوادکوه- شیرگاه - حاجی آباد - جنب بانک ملت - پاساژ قائم - طبقه فوقانی
آتلیه معماری زیبا سازه

نوری
01244224113
09111269476
مدیر وبلاگ : بهمن نوری

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ما را در ‪Google+‬‏ بیابید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic